Kiedy psycholog przepisuje leki?

Melania Michalak 2020-02-19 0 komentarzy
Kiedy psycholog przepisuje leki?

Zauważenie problemu jest pierwszym i często najtrudniejszym krokiem w walce z zaburzeniami psychicznymi. Następnym jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Z zaburzeniami odżywania mierzą się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Najczęściej występujące to:

  • jadłowstręt psychiczny (anoreksja nervosa),
  • żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa),
  • zaburzenia z napadami objadania (binge-eating disorder),
  • zespół nocnego jedzenia,
  •  edzenie kompulsywne.

Zaburzenia odżywiania w Katowicach są skutecznie diagnozowane i leczone w Centrum Psychoterapii Mental Solutions.

Na powstanie zaburzeń łaknienia składa się wiele czynników, głównie psychologicznych i społeczno-kulturowych. Oprócz psychoterapeuty i psychiatry w leczeniu może pomagać dietetyk. Ignorowanie zaburzeń odżywiania może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym trwałych uszczerbków na zdrowiu, a nawet śmierci.

Leczenie zaburzeń odżywania w rozpoczyna się wywiadem z pacjentem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobraniu odpowiedniego leczenia. Jedną z metod jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, w której udaje się przekształcić błędne, często zniekształcone myślenie, wzorce i przekonania, a następnie zastąpić je właściwymi. Stosuje się również psychoterapie Gestalt, opartą na tzw. dialogu egzystencjalnym z terapeutą i poznawaniu własnych emocji. Głównym celem jest, osiągniecie samoakceptacji oraz odzyskanie decyzyjności i kontroli nad własnym życiem. Niezależnie od rodzaju terapii, psychoterapeuta nie korzysta z farmakologi. Zdarza się, że zaburzeniom odżywiania towarzyszą inne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, wtedy do leczenia mogą zostać dołączone leki. Leczenie farmakologiczne przepisywane jest przez lekarza psychiatrę i odbywa się pod jego kontrolą.

Skomentuj wpis